Aktualności
Tu jesteśmy
Rys historyczny
Wyposażenie
Zarząd i członkowie OSP
Strażacka orkiestra
Galeria zdjęć
Sala OSP
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
  • Chcesz zarezerwować salę OSP? Wejdź...
Rezerwacja sali >>
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 7
Wczoraj: 44
W tym miesiącu: 687
OGÓŁEM: 92381
90-lecie działaności OSP Skrwilno Utwórz PDF Drukuj
Spis treści
90-lecie działaności OSP Skrwilno
Strona 2

   Szacownego wieku doczekała się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrwilnie. W 2007 roku bowiem obchodziła swoje 90-lecie prawie nieprzerwanej działalności.

Przed wojną dysponująca tylko ręczną sikawką, a dziś już na tyle zorganizowana i wyszkolona, by zostać włączoną do krajowego systemu ratownictwa gaśniczego, skrwileńska drużyna obchodziła swe święto 28 lipca.

    Wraz z jubilatką świętowały delegacje z tutejszej gminy i z powiatu rypińskiego. Wśród gości obecni byli: druh Zdzisław Dąbrowski - prezes zarządu Wojewódzkiego Oddziału Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Toruniu, bryg. Andrzej Więckowski - zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, bryg. Mariusz Sztuczka - komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie oraz członkowie zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rypinie. Nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych: na obchody przybył wicemarszałek sejmiku samorządowego województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, przewodniczący Rady Powiatu w Rypinie Krzysztof Cegłowski, wójt gminy Skrwilno Dariusz Kolczyński i przewodniczący rady gminy Henryk Liszewski.


    Wspólne świętowanie rozpoczęto Mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym przez proboszcza ks. kan. Władysława Jagiełłę oraz kapelana OSP w województwie kujawsko-pomorskim księdza, a zarazem młodszego brygadiera Zenona Rutkowskiego. Ksiądz kapelan wygłosił kazanie, w którym mówił o wielkiej wartości służby strażackiej. „W sercu nosicie wielką ideę pomocy drugiemu człowiekowi" - podkreślił, zwracając się do strażaków. Zauważył, że ich służba cieszy się wciąż ogromnym szacunkiem w społeczeństwie. Przytaczając sformułowany przed 100 laty dekalog strażaka, ks. Rutkowski podkreślił, że prawego strażaka powinna cechować odwaga, dyscyplina, zaangażowanie społeczne, duma z przynależności do straży i szacunek do noszonego munduru. Ksiądz proboszcz natomiast wyraził wdzięczność skrwileńskim druhom za ich dotychczasową służbę i zapewnił o swojej modlitwie; drużynie jubilatce przekazał też upominek: portret św. Floriana.
Dalsza część uroczystości odbyła się już przed domem strażaka.


    W stronę skrwileńskiej jednostki popłynęło wiele życzeń zarówno od władz strażackich wyższego szczebla, jak i samorządowych. O tym, że upływające 90 lat jej istnienia było czasem stałego rozwoju drużyny, często wbrew niesprzyjającym okolicznościom, świadczył krótki zarys historii straży w Skrwilnie, przedstawiony przez obecnego jej prezesa druha Jana Pankowskiego. Druhów, którzy już odeszli, a którzy tworzyli tę piękną historię, uczczono minutą ciszy, natomiast kilku jej obecnym członkom przyznano za ofiarną służbę medale honorowe, medale srebrne i brązowe oraz odznaczenia. Pamiątkową statuetkę przekazano nieczynnemu już zawodowo dh. Jerzemu Pawłowskiemu.